Καλώς ήρθατε στο δικτυακό τόπο του 16ου ΓΕΛ Αθηνών

Το σχολείο μας κατά τη διάρκεια των θερινών διακοπών θα είναι ανοικτό κάθε Τρίτη 8-2.

Σας ευχόμαστε να έχετε ένα υπέροχο καλοκαίρι!!!

Πρόγραμμα εξετάσεων Σεπτεμβρίου

Υποστήριξη υποψηφίων για τη συμπλήρωση και ηλεκτρονική υποβολή του Μηχανογραφικού τους Δελτίου

Το σχολείο μας εκτός των προγραμματισμένων εφημεριών θα λειτουργήσει επιπλέον τις παρακάτω ημερομηνίες για την υποστήριξη των υποψηφίων στη συμπλήρωση και ηλεκτρονική υποβολή του Μηχανογραφικού τους Δελτίου:Τρίτη 8/7, Παρασκευή 11/07/, Δευτέρα 14/07

Απολυτήρια-Έλεγχοι-Βαθμοί Πρόσβασης

Αύριο Πέμπτη 3/6/2014  από τις 9 -13 μμ θα δοθούν τα απολυτήρια, οι βαθμοί πρόσβασης και οι έλεγχοι των μαθητών της Γ' Λυκείου.

Υπολογισμός Μορίων

Aνακοίνωση

Αναρτήθηκαν τα αποτελέσματα των Πανελλαδικών Εξετάσεων σήμερα το πρωί 01/01/

Πρόσκληση

Με ιδιαίτερη χαρά

ο Διευθυντής, ο Σύλλογος των Εκπαιδευτικών και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων

του 16ου Γενικού Λυκείου

σας προσκαλούν στην

Τελετή Λήξης και Αποφοίτησης των μαθητών

που θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείου

Πανόρμου και Λαρίσης 47

την Κυριακή 29 Ιουνίου και ώρα 20.00

Επίδοση Ελέγχων

Την Πέμπτη 26/06/ 2014 από τις 9.00-11.00 μμ. θα επιδοθούν οι έλεγχοι επίδοσης στους μαθητές της Α' και Β' τάξης.

Μέσα σε τρεις εργάσιμες ημέρες από την έκδοση των αποτελεσμάτων (μέχρι Δευτέρα 30/06) οι κηδεμόνες των μαθητών υποβάλλουν αίτηση στο σχολείο με την οποία ζητούν την αναβαθμολόγηση ενός ή περισσότερων γραπτών. Η αίτηση συνοδεύεται από παράβολο των 3 euro για κάθε γραπτό.

Η εφημερίδα μας

Στους μαθητές μας και σε όλους τους μαθητές που δίνουν Πανελλαδικές Εξετάσεις ευχόμαστε ολόψυχα

"Καλή Επιτυχία" !!!

Διόρθωση και τροποποίηση επί της προκήρυξης διαγωνισμού επιλογής σπουδαστών/στριών για το 1ο έτος των ΑΣΕΙ & ΑΣΣΥ ακαδημαϊκού έτους 2014-2015

Επίδοση της Βαθμολογίας Β' Τετραμήνου

Την Τετάρτη 21/5/2014  από 11:00 μέχρι 13:00 θα επιδοθούν οι έλεγχοι βαθμολογίας B' τετραμήνου.

Αξιολόγηση των μαθητών του Ενιαίου Λυκείου

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2014

ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2014

Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ

Β΄ΛΥΚΕΙΟΥ

Γ ' ΛΥΚΕΙΟΥ

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

Ενημέρωση για την υποβολή δικαιολογητικών για τη συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις ΠΚΕ των Στρατιωτικών Σχολών

Διευκρινιστικές οδηγίες επί της Προκήρυξης Διαγωνισμού επιλογής σπουδαστών-τριών εισαγωγικών εξετάσεων των ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ για το 2014-15 (ΕΔΥΕΘΑ 17/2014)

Πρόγραμμα Εξετάσεων Προσομοίωσης

Εξεταστέα ύλη Α' Λυκείου

Πανελλαδικές Εξετάσεις 2014

Υποβολή Αίτησης-Δήλωσης συμμετοχής από

Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου έως και την Τρίτη 25 Φεβρουαρίου

Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση για ενδοσχολικό απολυτήριο 2014

Εγκύκλιος

Υπόδειγμα αίτησης 1

Υπόδειγμα αίτησης 2

Σας ευχόμαστε ολόψυχα

"Καλά Χριστούγεννα και υπέροχη, δημιουργική, γεμάτη υγεία χρονιά"

"I still believe in the advent of a fairer world, all equal, where social exclusion is absent. It is essential that young people have a broader education, cultivate good reading and are aware of the problems of life and of the insignificance of human being, their transience before the greatness of this universe that humiliates and fascinates us".

Oscar Niemeyer (1907-2012)

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σας προσκαλούμε στη θεατρική παράσταση

"Η εξέγερση των ξωτικών"

Που διοργανώνει το 16ο Γενικό Λύκειο Αθηνών

Το Σάββατο 21 Δεκεμβρίου 2013 και ώρα 8.00μ.μ.

Στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Η παρουσία σας θα είναι για μας ιδιαίτερη τιμή.

Ο ΔΙΕΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ 16ου ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ 16ου ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ

Η ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ 16ου ΛΥΚΕΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

Ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων από τους καθηγητές του σχολείου μας

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

στη θεατρική παράσταση με τίτλο «Κ. Π. Καβάφης: Επάγγελμα Ποιητής», στις 16 Νοεμβρίου 2013  και ώρα 8.30 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων  του σχολείου μας.

Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων Α' Αθήνας

cyx

Συμβουλευτική και Επαγγελματικός Προσανατολισμός: Ενημέρωση για τους γονείς

26ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής - Έναρξη

Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση στο 10% των θέσεων εισακτέων (χωρίς εξέταση)

Υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου για την Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις, σε ποσοστό 5% επιπλέον των θέσεων εισακτέων, χωρίς εξετάσεις, έτους 2013

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Την Τετάρτη 11-9-2013 και ώρα 8.30 πμ θα πραγματοποιηθεί ο Αγιασμός στο Σχολείο μας, για την έναρξη του Σχολικού Έτους 2013-2014. Στη συνέχεια θα  δοθούν τα βιβλία στους μαθητές. Eπίσης, οι μαθητές θα δηλώσουν κατεύθυνση και μαθήματα επιλογής.

Καλή Σχολική Χρονιά!

Αποτελέσματα Πανελλαδικών Εξετάσεων (ποσοστό 90%)

Αποτελέσματα Πανελλαδικών Εξετάσεων (ποσοστό 10%)

Αγαπημένα μας παιδιά,

όσοι φέτος πραγματοποιήσατε το όνειρό σας και πετύχατε στη σχολή που επιθυμούσατε σας ευχόμαστε ολόψυχα Καλές Σπουδές και πάντα επιτυχίες!

Οι υπόλοιποι να γνωρίζετε ότι πάντα θα έχετε δεύτερη ευκαιρία για να γίνουν τα πράγματα όπως τα επιθυμείτε!

Εξεταστέα ύλη ενδοσχολικών εξετάσεων

Πρόγραμμα Εξετάσεων

Ερευνητικές Εργασίες Α' Λυκείου 2013

Ερευνητικές Εργασίες Β' Λυκείου 2013